1963 YILI YALOVA İSKELESİ VE CADDELERİ

Yalova’nın yakın tarihine damgasını vuran Yalova kartpostalında, Yalova’yı her yönüyle 60 yıl öncesine götüren bu nostalji fotoğrafımızda, Cumhuriyet Meydanı, Yalı Caddesi, Gazipaşa Caddesi ve İskele meydanını gösteriyor.

Yalova henüz küçük bir kasabayken, nüfusu 20 binlerle telaffuz edilirken Yalova Cumhuriyet meydanı ve diğer iki Caddelerimizdeki insan yoğunluğunu açık bir şekilde bu karede görebiliyorsunuz.

Yalova İskele meydanındaki rengarenk taksiler, iskeleye yanaşmış Paşabahçe vapurunun yolcularını karşılamaya hazırlanırken, iskelede bulunan iki yolcu bekleme salonuda bu fotoğraf karesine girmiş. O yıllarda, 24 saat karşılıklı olarak yapılan Yalova-Kartal arabalı vapurları seferleri ile birlikte günde 3 kez Yalova-Sirkeci vapur seferleri yapılmaktadır.

Fotoğrafta bulunan diğer karede ise Yalı Caddesi gözükmekte. O yıllarda tek katlı işyerleri ve evlerin yanında henüz yeni yapılmış birkaç katlı binalarda bu fotoğraf karesine yansımış durumda. Bu fotoğraf karesinde denizin maviliği ile birlikte caddelerimizin temizliği de göze çarpıyor.

Fotoğrafta bulunan bir başka kare ise Gazipaşa Caddesini gösteriyor. Şimdiki Aydın İşhanı ve Atacan’ın bulunduğu yerde o yıllarda Yalova’nın en büyük otellerinden biri olan TAN oteli ve gazinosu görülüyor.

20 bin  aşkın kişinin yaşadığı o yıllarda Yalova’yı muhtelif açılardan gösteren bu üç kare fotoğrafta, arabaların sayısına dikkat ediniz. Yalova insanının o yıllarda zengin ve Türkiye standartlarının çok üstünde yaşam koşullarına sahip olduğunu bu fotoğraf karesi de göstermektedir.

Çünkü, araç sayısının çok fazla olması da bu gerçeği açık bir şekilde gözler önüne göstermekte. Bir başka gösterge ise, Yalova’da o yıllarda 7 ayrı sinema salonunun ve bir çok gazinonun faaliyette bulunması da örnek olarak gösterilebilir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler