1980 12 EYLÜL SONRASI KENAN EVREN

12 Eylül darbesinin diktatörlerinden Kenan Evren, darbe sonrasında Yalova’ya  geldiğinde beyaz elbiseler içersinde Yalova iskelesinde gördüğü kalabalığı” İşte Milli İrade” sözleriyle yorumluyordu. Çünkü, 12 Eylül Anayasasına  tüm ülkede olduğiu gibi Yalova’da da %91 oranında destek almıştı. Bir koruma ordusuyla Yalova’ya geldiğinde o zamanlar genç bir gazeteciydim.

O gün Yalova İskelesinde öyle bir kuyruk vardı ki, inanılmazdı. Kendisini karşılamaya gelmeyenlerin ertesi günü “Karşı Darbe” ve "Bölücülükten"  yargılanacağı ve içeri atılacağı söylentileri günler öncesinden dalga dalga Yalova sokaklarında yayılmıştı.  Herkes suskun ve tepkisizdi. Zaten konuşanlar da gözaltına alınıyor yada hainlikle suçlanıyorlardı.  Bir diğer söylenti de, Evren’i karşılama törenlerine katılmayanların ertesi akşam Selimiye kışlasında akşam yemeğine " Vatan Haini Sıfatıyla " misafir edileceğiydi..

12 Eylül diktatörü Kenan Evren Yalova'ya geldiğinde  Yalova’nın mülki amiri dönemin Yalova Kaymakamı Rahim Yaldız, İstanbul Valisi Cahit Bayar ve dönemin Yalova Belediye Başkanı Cengiz Koçal ve Yalova Protokolü karşılamıştı. Protokolün tek sıra kuyruğu yüzlerce metreyi  bulmuştu. Müdürler, burokratlar, Meclis üyeleri, Muhtarlar, Azalar, işadamları, Verem Savaş, Kanarya Sevenler, Yardım Sevenler, Avcılar  Derneği, hatta apartman yöneticileri bile korkudan tir tir titreyerek bu kuyrukta yer almışlardı.

Ekranlarda suratını sürekli asık olarak gördüğümüz Evren, yine asık bir suratla Feribottan indiği Yalova İskelesinde dönemin Yalova Kaymakamı Rahim Yaldız, iskelede Evren’i görmesi ve kendisine yaklaşması üzerine öne çıkıp kendisini tanıtarak  “Ben Yalova Kaymakamı” demesi üzerine Evren’i ilk kez güldüğünü görmüştüm. Evren işte o an” Haa Demek o Meşhur kişi Sensin haaa” deyip gülmüştü. Evren, Kaymakam’dan sonra el sıkmaya başlamıştı.

Foto ve Ayrıntılar için TIKLAYIN

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler

Yalova/Merkez
Ayhan Eczanesi
0 226 800 04 00
İsmetpaşa Mah.Çağatay Sok.No.4/4 Merkez/Yalova


Yalova/Merkez
Emre Eczanesi
0 226 813 58 57
Bahçelievler Mah. Spor Cad.No.20  Bahçelievler Merkez /Yalova


Yalova/Altınova
Esra Gül Eczanesi
0 226 461 26 08
Hürriyet Mah.bursa Cad.No.no:42/2 Altınova/Yalova


Yalova/Armutlu
Yeni Eczanesi
0 226 531 19 22
Karşıyaka Mah. Sağlık Sok.No.1 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Liman Eczanesi
0 226 245 68 05
Taşliman Mah. Turgut Kurt Cad.No.26/A Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Hastane Eczanesi
0 226 352 84 13
Çiftlik Mah. Gonca Sok.No.11 Çiftlikköy/Yalova