ARONYA YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU AÇILDI

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğinde tıbbi, ıtri ve aromatik bitki yetiştiriciliği kapsamında Aronya Yetiştiriciliği Kursu açtı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarımsal Nüfus Gençleşiyor programı kapsamında İl Müdürlüğü’nde başlattığı kursun açılışında bir konuşma yapan İl Müdürü Suat Parıldar şunları söyledi:

“Tıbbi, ıtri ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursumuz İl Müdürlüğümüzce sahada eksikliği hissedilen bir çalışma sonucunda hayata geçirilmiştir. İl Müdürlüğümüzle İŞKUR ve Yalova Halk Eğitim Merkez Müdürlüğümüzün işbirliğinde uygulamaya koyduğumuz bu kursumuza çok sayıda kursiyer adayının başvuru yapmış olması bizim için oldukça sevindiricidir. Ancak 18-40 yaş aralığında bulunan ve hiç bir sosyal güvencesi olmayan kursiyerlere kurs süresince İŞKUR programından günlük ücret ödemesi yapılacağından bu şartları taşıyan kursiyerlerin eğitimine öncelik verilmiştir. Kursumuz toplam 168 saat süreli olup toplam 12 kursiyer katılım sağlamaktadır."

Parıldar, açıklamasında "Hem teorik ve hem de uygulamalı vereceğimiz eğitimde kursiyerlere yetiştirici şartlarında kurulmuş parsel ziyaretleri yaptırılacak ve organik aronya projeleri konularında detaylı bilgiler aktarılacaktır. Diğer yandan kursun temel amacı sahada eksikliği hissedilen üretim konusunda kursiyerlere bilgi ve becerilerini kazandırmak olsa da İŞKUR Müdürlüğümüzce ücret ödemesi yapılarak istihdama da dolaylı katkı sağlanmış olacaktır. Ülkemiz tıbbi, ıtri ve aromatik bitkiler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir." diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

"Ülkemizde yetişen yaklaşık 500 kadar bitki türünün 140’nın dış satımı da yapılmakta ve bu ihracaattan yaklaşık 250 milyon dolar gelir sağlanmaktadır. Türkiye florasında doğal olarak yetişen yaklaşık 12 bin kadar bitki taksonundan 3,750 tanesi endemik bir türdür. Ülkemizin 2015 yılında tanıştığı aronya bitkisi antioksidan ve anti kanserojen bir meyvesi olan ve halk arasında güç meyvesi olarak da tanınmaktadır. Meyveler hem taze hem de kuru olarak değerlendirilebilmektedir. Kalkerli topraklar hariç hemen her toprakta yetişebilen aronya bitkisi selektif(seçici) bir bitki değildir. Bu yüzden bölgemizde yetiştiricilikle konusunda teknik bir kısıt bulunmamaktadır. Ticareti yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerden adaçayı, kantaron, oğul otu, mahlep, sumak, kuşburnu ve ısırgan vs. doğadan toplanarak, aronya, lavanta, fesleğen, anason, hardal, kapari, gül, safran, ekinaezya gibi bitkiler de kültürü yapılarak üretilmektedir. İl Müdürlüğü olarak üreticilerimize yeni bir umut ve yeni bir ufuk olacak bu tür projelerde öncülük edilecektir. Bu duygu ve düşüncelerle kursumuzun hayırlara vesile olması diliyorum.” Aronya Yetiştiriciliği kursuna başvuran ancak İŞKUR’un şartlarını taşımayan vatandaşlar için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yakın bir tarihte tekrar kurs açacak."

 
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler

Yalova/Merkez
Bayrak Eczanesi
0 226 814 98 03
Süleymanbey Mah. Yalı Cad.No.12/A  Merkez /Yalova


Yalova/Merkez
Zeynep Eczanesi
0 226 811 20 11
Fevzi Çakmak Mah.Cumhuriyet Cad.No.53/B Merkez/Yalova


Yalova/Altınova
Defne Eczanesi
0 226 462 92 30
Kaytazdere Merkez Mah. Devlet Karayolu Cad.No.134/C  Kaytazdere Altınova /Yalova


Yalova/Armutlu
Arda Eczanesi
0 226 531 28 96
Karşıyaka Mah. Okul Cad.No.4-2 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Işıl Eczanesi
0 226 245 28 79
Taşliman Mah. Ahmet Sügün Cad.No. Yonca Apt.No. 26 Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Şifa Eczanesi
0 226 352 97 95
Sahil Mah. Şevket Yılmaz Cad.No.1/19 Çiftlikköy/Yalova