TEŞVİKİYE BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü Yalova İl Şube Müdürlüğünün sorumluluk sahasında bulunan, Çınarcık İlçesinde bulunan 19.76 hektarlık alana sahip Delmece Yaylası Tabiat Parkı İşletmecilik Sözleşme süresinin 49 yıla uzatılmasına ve irtifak hakkı tesis edilmesine yönelik sözleşme imzalanmasının ardından Teşvikiye belediye başkanı Mustafa Nurten yazılı açıklama yaptı.

MERAMIZ KİRALANMADI
Başkan Nurten “Devlet tarafından verilen kiraya verilen Mera alanı olmadığını belirterek şöyle devam etti “ Son günlerde gündemi meşgul eden Delmece Yaylası'nın kiralanması konusuna açıklık getirmem zorunluluk oldu. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; kiralanan bölgenin Delmece Yaylası'nın Teşvikiye Beldesi sınırları içinde kalan mera alanı ile kesinlikle alakası yoktur. Belde halkımızın yayla evlerinin bulunduğu alan kiralanmamış ve birilerine kiralanması mümkün değildir. Vatandaşlarımızın mağdur edilmesi söz konusu değildir.
 
ORMAN ARAZİSİ VERİLDİ
Kiralanan bölge Armutlu ve Çınarcık ormanlarının arasında kalan 200 dönümlük orman arazisidir. Bu arazinin kiralama ihalesi 3 yıl önce devletin yetkili kurumları tarafından yapılmıştır. Şimdi yapılan işlem ise 29 yıl olan kiralama süresinin 49 yıla çıkarılması işlemidir.

PLAJ ALANI BAKANLIĞA KULLANIMI BİZE AİTTİR
Gelelim 250 dönümlük içerisinde plajların da bulunduğu orman arazisi konusuna...250 dönümlük arazi Tarım ve Orman Bakanlığı'na aittir ve kullanım hakkı Teşvikiye Belediyesi'ndedir. Teşvikiye Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında sözleşme bulunmaktadır. Bu araziyi Teşvikiye Belediyesi'ni yöneten bizlerin ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın izni ve icazeti olmadan kimse kiralayamaz. Bu arazi ile ilgili daha önce yaşanmış bazı olaylar ile ilgili yargı süreci devam etmektedir.

Son olarak belde halkımıza seslenmek istiyorum. Delmece Yaylası'ndaki hiçbir hakkınız elinizden alınmamıştır. Bundan önce nasıl kullanıyorsanız aynı şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz. Mera alanımız ile ilgili yapılan hiçbir kiralama işlemi yoktur. Ayrıca yaylamız ve ormanlarımız hakkında hassasiyetiniz bizleri çok memnun ve mutlu etti. Ancak sizlerden bir isteğim olacak lütfen ormanlarımızı kirletmeyin. Lütfen çöplerinizi sağa, sola atmayın ve aynı hassasiyeti bu konuda da gösterin. Ormanlar hepimizin can damarıdır. Sağlıklı günler dilerim" dedi

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler