YALOVA'NIN KURTULUŞUNUN 100. YILI PANELİ

Yalova'nın Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümünde Yalova İl Özel İdaresi, Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü ve Yalova Üniversitesi iş birliği ile “Millî Mücadele ve Yalova’nın Kurtuluşu” Paneli Düzenlendi

Yalova İl Özel İdaresi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğin protokol konuşmalarına ayrılan ilk oturumunda İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yalova Milletvekili Özcan Özel ile Ak Parti Yalova Milletvekilleri Meliha Akyol ve Ahmet Büyükgümüş, günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalar yaptı.

Akademik tebliğlerin sunulduğu panel oturumunda ilk konuşmacı olan Uludağ Üniversitesi Öğr.Üyesi Doç.Dr. Mine Ersevinç, Mondros Mütarekesiyle I. Dünya Savaşından yenik çıkan Türkiye’nin işgal edilmeye başlandığını, 3 kez işgale uğrayan Yalova’nın kurtuluş mücadelesinde 58. Fırka Komutanı Bekir Sami Bey’in önemli bir rol ifa ettiğini anlattı.

İkinci konuşmacı gerçekleştiren Yalova Haberci Gazetesi yazarı Muhsin Sevencan, Yalova’nın işgali sürecinde 8 bin insanımızın şehit edildiğini, yaklaşık 11 ay süren işgal dönemindeki bu soykırıma Arnold Toynbee yabancı zevatın da şahitlik ettiğini vurguladı. Düşman kuvvetlerini püskürtmek planlanan Büyük Taarruz için Yalova üzerinden silah sevkiyatı yapıldığını anlatan Sevencan, orijinal Osmanlıca belgeler üzerinden sunumunu tamamladı.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hacer Karabağ, işgal sonrasında Yalova hakkında dönemin gazetelerinde çıkan haberler üzerinden Atatürk’ün Yalova’ya yakın ilgisini anlattı. 

panel

Yedi Tepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Furkan Kaya, “Millî Mücadele Dönemin ve Atatürk’ün Dış Politikası” başlıklı tebliğinde, II. Dünya Savaşının esasen I. Dünya Savaşı’nın 2. perdesi olduğunu, günümüzde şahit olduğumuz mücadelenin ise 3. perdesi olduğunu anlattı. 1925-38 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevini kesintisiz yürüten Tevfik Rüştü Aras’ın dönemin dış politikasında önemli bir payı olduğuna dikkat çeken Kaya, dönemin Başbakanı İsmet İnönü ile anlaşamamalarına rağmen Atatürk’ün vefatına kadar Aras’a desteğini sürdürdüğünü ifade etti.

Panel oturumunun son konuşmacısı Yakup Bilgin Koçal, belediye başkanlığı görevinden sonra kütüphanesine çekilerek İstiklal Savaşına Yalova’dan Bütüncül Bakış başlığıyla bir kitap hazırladığını belirterek, Yalova’nın işgal ve işgalden kurtuluş sürecini; belirsizlik dönemi, direniş dönemi ve zafer dönemi şeklinde üç aşamada anlattı. Zafer döneminde Deli Halit Paşa’nın yoğun gayretlerine değinen Koçal, 19 Temmuz 1921 tarihinin Eskişehir’deki büyük yenilgimizin de yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, determinizme dayanan gerek çizgisel gerekse döngüsel zorunlukçu tarih yorumları yerine bütünlükçü bir tarih anlayışının daha açıklayıcı olduğunun altını çizdi. 

Panelin oturum başkanlığını üstlenen Yalova Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fethi Güngör, konuşmacıların ardından ve oturum sonunda yaptığı katkılarda, tarihin övünme ya da yerinme değil hakikati tespit ve ibret almak maksadıyla okunduğunda gelenekten geleceğe sağlam bir toplumsal yapı oluşturmamıza zemin hazırlayacağını, tarihi yapmak kadar tarihi yazmanın da önemli olduğunu, İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan “Uluslararası Soykırım Ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Enstitüsü”nün büyük insanlık ailemize yönelik soykırım suçlarını araştıracak önemli bir adım olduğunu, cephede kazanılan savaşı masada kaybetmemek için diplomasiyi önemsememiz gerektiğini, tarihte cereyan eden olayları daha kapsamlı biçimde ortaya koyabilmek için birçok ülkenin dijital ortama aktarıp ücretsiz erişime açtığı arşivleri, Osmanlı Arşivi yanında özellikle İngiliz, Rus ve Fars dillerindeki arşiv materyalini incelememiz gerektiğini belirterek hazirunun bayramlarını tebrik etti.

 Milletvekilleri  ve Vali Muammer Erol ve diğer protokol üyelerine, tüm konuşmacılara ve üç saatlik etkinliği dikkatle izleyen tüm katılımcılara teşekkür ederek bayramlarını kutlayan Güngör’ün, Yalova’nın işgali ve tam 100 yıl önce kurtuluşu sürecinde canlarını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet dilekleriyle oturum tamamlandı. Yalova el işi plaketlerin ve çiçeklerin konuşmacılara takdimiyle “Yalova’nın Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü” etkinliği ve “Millî Mücadele ve Yalova’nın Kurtuluşu” paneli sona erdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler

Yalova/Merkez
Arzu Eczanesi
0 226 814 28 99
Rüstempaşa Mah. Cumhuriyet Cad.No.76/A  Merkez /Yalova


Yalova/Merkez
Haliloğlu Eczanesi
0 226 502 07 27
İsmetpaşa Mah.125 Sok.No.28 Merkez/Yalova


Yalova/Altınova
Tuğçe Eczanesi
0 226 461 21 22
Hürriyet Mah.Bağdat Cad.No.32/3 Altınova/Yalova


Yalova/Armutlu
Arda Eczanesi
0 226 531 28 96
Karşıyaka Mah. Okul Cad.No.4-2 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Çınarcık Eczanesi
0 226 245 16 49
Harmanlar Mah. Vali Akı Cad.No.3/C Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Ercan Eczanesi
0 226 503 04 95
Mehmet Akif Ersoy Mah. Kahraman So. No.19/8 Çiftlikköy/Yalova