YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE TÜRK JAPON DOSTLUK ORMANI

Yalova Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Dairesine Bağlı Aikido Topluluğu’nca düzenlenecek etkinlikle Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi içinde yer alan Merkezi Laboratuvar yanında yer alan alana Türk Japon Dostluk Ormanı için ağaç dikimi yapılacak.

12 Nisan Pazartesi günü saat: 14:30 da gerçekleştirilecek etkinlikte Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Japonya İstanbul Konsolosluğu Kültür Ateşesi Takumi Suemitsu,, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy ve Lisansüstü eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Senay Yürür Karslıoğlu Türk Japon Dostluk Ormanına ilk ağaçları dikecek. 

TÜRK JAPON DOSTLUK VE HATIRA ORMANI 

Yalova Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığına bağlı Aikido Topluluğunun düzenlediği etkinlikte Yalova Üniversitesi Yerleşkesi içinde Rektör Prof. Dr. Suat Cebecinin tahsis ettiği araziye Türk Japon Dostluk  Bahçesi için ağaç dikimleri gerçekleştirilecek. Ağaç dikimlerini Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Japonya’nın İstanbul Konsolosluğu Kültür Ateşesi Takumu Suemitsu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jülide Hızal YÜCESOY ve Lisansüstü eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Senay YÜRÜR KARSLIOĞLU gerçekleştirecek. Etkinlikte Aikido Topluluğu Antrenörü Şahin Özdemir ve Aikido Topluluğu öğrencileri de hazır bulunacak. 

SAKURA AGACI YAŞAMIN VE ÖLÜMÜN SİMGESİ 

Etkinlik kapsamında Türk Japon Dostluk Ormanına ilk olarak Japon kültüründe ayrı bir öneme sahip sakura (Japon Kirazı) ağaçlarının dikimi yapılacak.  “Sakura ağaçlarının çiçekleri Japon kültüründe çok büyük öneme sahiptir. Çiçekleri ağır ağır açar ama çok çabuk dökülür. Hem hayatın başlangıcını yani baharı müjdeler, hem de hayatın kaçınılmaz sonunu simgeler. Japonya'da baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha solmadan en güzel halindeyken dallarından düşmesi sebebiyle edebiyatta ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eder.   Japonya da yeniden doğumun simgesi olarak kabul edilen sakura ağaçlarının çiçeği Samuray tarzı yaşamı kabullenmiş olan Japon halkı için büyük anlam taşımaktadır. Bunun nedeni Kiraz çiçeklerinin en güzel çağlarında solmadan direk olarak yere düşmeleridir. Samuraylar kiraz çiçeklerine bakarak olası bir savaşta her an ölümü akıllarına getirmekte ve felsefi bir boyuta gitmektedirler. Ağaç, Japon kültüründe mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı, acısız ölümü ifade eder. Bir şeyin hem üstün güzellik hem de hızlı şekilde ölmeyi nasıl aynı anda sembolize ettiği sorusunun cevabı ise Japon kültürünün ölüme bakış açısında saklıdır”

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler

Yalova/Merkez
Bayrak Eczanesi
0 226 814 98 03
Süleymanbey Mah. Yalı Cad.No.12/A  Merkez /Yalova


Yalova/Merkez
Zeynep Eczanesi
0 226 811 20 11
Fevzi Çakmak Mah.Cumhuriyet Cad.No.53/B Merkez/Yalova


Yalova/Altınova
Defne Eczanesi
0 226 462 92 30
Kaytazdere Merkez Mah. Devlet Karayolu Cad.No.134/C  Kaytazdere Altınova /Yalova


Yalova/Armutlu
Arda Eczanesi
0 226 531 28 96
Karşıyaka Mah. Okul Cad.No.4-2 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Işıl Eczanesi
0 226 245 28 79
Taşliman Mah. Ahmet Sügün Cad.No. Yonca Apt.No. 26 Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Şifa Eczanesi
0 226 352 97 95
Sahil Mah. Şevket Yılmaz Cad.No.1/19 Çiftlikköy/Yalova