YAPILAŞMA İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Yalova Platformundan yapılan açıklamada "Araştırma Enstitüsü lojmanlarının bulunduğu alanın bir kısmı 6 adet lojman yıkılarak cami yapılmak istenmektedir. Cami inşaatı için açılan davada Bursa 4. İdare mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Davalar devam ederken arazi üzerinde işlemlere başlanmış, lojmanlardan bir kısmı yıkılmıştır." denildi.

Yalova Platformundan yapılan açıklamada "Ulu Önder Atatürk, Ülkede tarımın geliştirilmesi, Türk çiftçisine modern tarım tekniklerinin öğretilmesi amacıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde araziler satın alınarak çiftlikler oluşturmuştur. “Yalova Benim Kentim” diyerek kente özel bir ilgi duyan Atatürk, 1929 yılında Yalova’da Millet Çiftliği ve Baltacı çiftliği olmak üzere iki adet çiftlik kurmuştur. Bu çiftlikler 1937 yılında bedelsiz olarak hazineye bağışlanmış, 1938 yılında da Devlet Üretme Çiftliklerine devredilmiştir. 1961 yılında Tarımsal AR-GE faaliyetlerinde bulunmak üzere Millet Çiftliği arazisi üzerinde bugünkü adıyla Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü kurularak faaliyete geçmiştir."denilerek şu açıklama yapıldı.

"Kuruluşundan itibaren birçok yeniliklere imza atan Enstitü’nün bazı çalışmaları: Eski çeşitler Genetik Kaynaklarda muhafaza edilmektedir. Meyve ve bağda 1.871, sebze ve mantarda 245 tip ve çeşit, süs bitkilerinde 1.588 takson ve çeşit olmak üzere toplam 3.704 çeşit, tip ve takson gen kaynaklarında muhafaza edilmektedir.Yaklaşık 1200 dekar alanda faaliyetlerini sürdüren Araştırma Enstitüsünün, 1474 ada, 12 parselde bulunan 113,4 dekar arazisi üzerinde Millet Bahçesi kurulması için girişimler başlatılmış ve 20.05.2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsisi yapılmıştır. Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüldüğü ve üzerinde şu anda meyve genetik kaynakları bulunan I. Sınıf tarım alanının Millet Bahçesi yapılması tamamen yanlış bir karardır.

Ayrıca Araştırma Enstitüsü lojmanlarının bulunduğu alanın bir kısmı 6 adet lojman yıkılarak cami yapılmak istenmektedir. Tusunami tehlikesinin bulunduğu ve kıyı kenar çizgisini içine alacak şekilde cami yapılması şehircilik açısından uygun değildir. Yukarda sayılan nedenlerle her iki tahsisin iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla dava açılmıştır. Millet Bahçesi yapılacak yerle ilgili Bursa II. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini ret etmiş, yapılan itiraz sonucu İstinat Mahkemesi Yürütmeyi durdurma kararı verilmesi yönünde karar almıştır. Cami inşaatı için açılan davada Bursa 4. İdare mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Davalar devam ederken arazi üzerinde işlemlere başlanmış, lojmanlardan bir kısmı yıkılmıştır. Telafisi imkansız ve geri dönüşü olmayan uygulamalardan vaz geçilerek dava süreci beklenmelidir."

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler

Yalova/Merkez
Bayrak Eczanesi
0 226 814 98 03
Süleymanbey Mah. Yalı Cad.No.12/A  Merkez /Yalova


Yalova/Merkez
Zeynep Eczanesi
0 226 811 20 11
Fevzi Çakmak Mah.Cumhuriyet Cad.No.53/B Merkez/Yalova


Yalova/Altınova
Defne Eczanesi
0 226 462 92 30
Kaytazdere Merkez Mah. Devlet Karayolu Cad.No.134/C  Kaytazdere Altınova /Yalova


Yalova/Armutlu
Arda Eczanesi
0 226 531 28 96
Karşıyaka Mah. Okul Cad.No.4-2 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Işıl Eczanesi
0 226 245 28 79
Taşliman Mah. Ahmet Sügün Cad.No. Yonca Apt.No. 26 Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Şifa Eczanesi
0 226 352 97 95
Sahil Mah. Şevket Yılmaz Cad.No.1/19 Çiftlikköy/Yalova